Trójpłaszczyznowa terapia manualna wg Barbary Zukunft-Huber

Metoda leczenia wad stóp oparta na podstawach neurologicznych, która bazuje na uwarunkowanym genetycznie rozwoju ruchowym i uwzględnia całościowe funkcjonowanie ruchowe rozwoju kończyny dolnej niemowlęcia.
Co to oznacza ? Najprościej mówiąc opiera się i doprowadza do naturalnego/prawidłowego rozwoju jak i pracy nad swoim ciałem u niemowlaka.

Jak to działa?

 

Metoda ta składa się z jasno określonej diagnostyki, w której ocenia się nie samą stopę, czy też nogę, ale całą postawę oraz wzorce ruchowe w jakich dziecko funkcjonuje z oczywistym uwzględnieniem kończyn dolnych. Przeprowadzone zostają określone chwyty diagnostyczne i badanie wg opracowanego schematu.

Krok 1

Przy prawidłowo prowadzonej terapii fizjoterapeuta po diagnozie stóp bada całe ciało dziecka. Jego postawę, możliwości, bądź ewentualne braki .
Kiedy fizjoterapeuta ma pełny obraz pacjenta dobiera odpowiednie dla niego ćwiczenia.

Krok 2

Następnie, po wykonanych ćwiczeniach stosuje się bandaże, które podtrzymują efekt terapii, poprzez takie zawinięcie, które stymuluje stopę do prawidłowego ustawienia. 

Aby efekty terapii się utrwalały terapia musi być codziennie kontynuowana przez rodziców w domu, a dziecko musi się nauczyć funkcjonowania cały czas w bandażach.

Krok 3

Prowadzący fizjoterapeuta musi być
pewien, że rodzice dobrze zrozumieli metodę jak i dobrane przez niego ćwiczenia.
Dlatego bardzo ważne jest by rodzice mieli możliwość stałego kontaktu ze swoim fizjoterapeutą, aby mógł on kontrolować poprawność prowadzonych ćwiczeń.

Wymaga więc to pewnej dyscypliny od rodziców, jednak ma to też taką zaletę, że jeśli rodzic opanuje już wszystkie potrzebne
ćwiczenia, to znacznie zmniejsza się częstotliwość spotkań z fizjoterapeutą.

Trójpłaszczyznowa terapia manualna wg Barbary Zukunft-Huber

Terapia pierwszy raz została przedstawiona w 1992r na międzynarodowym kongresie fizjoterapeutycznym w Heidelbergu. Od tego czasu od strony fizjoterapeutów , jak i rodziców dzieci ta metoda spotyka się z ogromnym uznaniem.