Aktywność fizyczna

Rozwój fizyczny dziecka obejmuje przemiany, takie jak rośnięcie, różnicowanie się komórek i tkanek, doskonalenie struktury i funkcji poszczególnych narządów, co prowadzi do osiągania coraz większej samodzielności i dojrzałości.

Aby dziecko mogło się dobrze rozwijać potrzebuje min. aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego (kości, mięśnie i stawy), stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego (serce i płuca), pobudza rozwój układu nerwowego (koordynacja i balans ciała, kontrola ruchów). Warunkuje również utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ruch jest czynnikiem hartującym dziecko, a więc zapobiegającym występowaniu różnych chorób wieku dziecięcego.

 

Sporty, które polecamy przy problemach ze stopami i nie tylko :

Wspinaczka ściankowa

Wspinaczka ściankowa to sport, który równomiernie kształtuje sylwetkę, rozwija siłę i wytrzymałość naszych mięśni, a także wpływa na zwiększenie gibkości i zakresów ruchów w stawach. Podczas wspinania bardzo mocno pracują mięśnie naszych nóg, które odpychają nas od stopni i kierują w górę lub do boków. Pomagają przy problemach ze ścięgnem Achillesa zwłaszcza tam gdzie występuje jego przykurcz i dziecko np. chodzi na palcach.

Jazda konna

Jazda konna ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo dobrze oddziałuje na układ krążenia, jak również na układ oddechowy. Jazda konna minimalizuje ryzyko depresji, a także przywraca do równowagi psychicznej i emocjonalnej.
poprawia koordynację ruchową oraz rozwija wiele grup mięśni – nie tylko nóg, ale również górnej partii ciała, korzystnie wpływa na układ kostno-mięśniowy oraz sercowo-naczyniowy, usprawnia trawienie i pracę wątroby. Wzmacnia kręgosłup, sprawia, że jego mięśnie stają się silniejsze i lepiej rozciągnięte.
Podczas jazdy konnej bardzo ważna jest praca stóp.
W strzemionach bardzo ważne jest utrzymywanie pięty w dole, co również korzystnie wpływa na ścięgno Achillesa.

Sztuki walki

Treningi sztuk walki pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynacje ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły i kondycji. Ponadto, zyskuje większą świadomość własnego ciała i zwiększa zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni. Sporty walki stanowią świetną bazę pod inne dyscypliny sportowe.
Dzięki ćwiczeniom zwiększa się siła fizyczna oraz elastyczność całego ciała. Sztuki walki angażują i wzmacniają niemal wszystkie partie mięśni m.in. nóg, ud, brzucha, pleców czy ramion.
Nie zapominajmy przecież, że całe ciało ma wpływ na kondycję naszych stóp 