FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 1. Zalecono nam Trójpłaszczyznową terapię manualną. Ćwiczenia musimy wykonywać sami w domu. Dlaczego nie można zamiast tego częściej korzystać z wizyty u fizjoterapeuty który jest specjalistą?

Aby terapia odniosła skutek należy regularnie wykonywać ćwiczenia. Zazwyczaj jest to kilka razy dziennie. Logistycznie nie jest możliwe, aby terapia była prowadzona w gabinecie.

Ponadto dzięki codziennej pracy w domu rodzic uczy się zauważyć ewentualne zmiany. Ma pełną kontrolę nad stopami dziecka i realnie wpływa na ich leczenie.

 1. Powiedziano nam, że dziecko musi być cały czas w bandażach? Czy to możliwe ?

Tak. Bandaże są kluczowe w terapii 3D.

Dziecko musi nauczyć się funkcjonować w branżach. Im mniejsze dziecko tym łatwiej wyrobić nawyk. Dużo trudniej jest go wyrobić u starszych dzieci. Utrzymujemy bandażowanie 23h

z przerwą na kąpiel i ćwiczenia.

 1. Czy ćwiczenia, które wykonuję mogą wywoływać ból u mojego dziecka?

Poprawnie wykonywane ćwiczenia nie wywołują bólu. Na początku terapii często wywołują dyskomfort, ciągnięcie, czy niezadowolenie z tytułu unieruchomienia.

Dlatego też zdarza się, że dzieci płaczą.

 1. Moje dziecko ewidentnie nie lubi terapii, bardzo płaczę. Boje się, że nasza więź na tym ucierpi.

W pierwszej chwili tak może się wydawać. Jednak terapia to również bliskość. Dzieci często też płaczą np przy kąpieli, czy przebieraniu bo nie lubią tej czynności, a i tak to wykonujemy.

Czy ktoś z nas pomyśli, że przez przebieranie dziecko nas znienawidzi? Nie! Bardzo ważne jest przy tym jak się sami zachowujemy. Nasz ton głosu , nasza cierpliwość, spokój,

czy opanowanie. Bardzo ważne jest jakie podczas ćwiczeń stworzymy dziecku warunki, aby czuło się komfortowo i bezpiecznie.

Ulubiona pieluszka/kocyk, zabawki, ulubione dźwięki muzyki, czy suszarki. Niektórzy rodzice po dłuższym okresie w terapii, mówią że bardzo lubią te chwile,

bo to jest taki czas dla nich w tych zabieganych dniach.

 1. Nasz bandaż często się zsuwa. Czy to normalne? Czy jednak można jakoś tego uniknąć?

Oczywiście, że można uniknąć. Gorzej jak dziecko samo ściąga 🤭 Tu nadal trzeba być spokojnym i cały czas tłumaczyć dziecku, żeby tego nie robiło i poprawiać do skutku.

Z czasem ten proceder zmniejsza swą częstotliwość 😄

Jednakże kiedy dziecko nie ściąga, a bandaże i tak się zsuwają, trzeba sprawdzić, czy bandaż na pewno nie jest za luźno założony. Można też więcej podkleić bandaż.

Zbyt mała ilość plastra, którym zaklejamy bandaż, powoduje zsuwanie. Dużo pomagają też skarpetki. Jeśli jest upał wielu rodziców wycina skarpetki w paluszkach i na wysokości pięty. Każdy musi wypracować swój sposób.

 1. Mamy problem z doborem obuwia. Nic nie wchodzi nam na bandaż. Jak sobie z tym poradzić ?

Wszystko zależy od tego w jakim wieku są dzieci. Należy pamiętać, że dzieci jeszcze niechodzące nie potrzebują butów i dobrą praktyką jest ich nie używanie.

Kiedy dziecko już zaczyna chodzić dobrze sprawdzą się buciki/ kapcie typu EkoTuptusie. Na stronie producenta można nawet zamówić na miarę.

Są to miękkie kapcie na gumkę, które idealnie sprawdzą się dla malutkich i jeszcze pulchniutkich stópek.

Dla zdrowia stóp należy również pamiętać, że obuwie musi mieć miękką podeszwę dla jak najlepszej pracy stóp. W ww Tuptusiach podeszwy są z prawdziwej skóry, które nie powodują, żadnych odparzeń, a dzieci nawet nie czują, że mają je na stopach.

W przypadku starszych dzieci nadal należy pamiętać przede wszystkich o miękkiej podeszwie. Im stopa jest większa tym łatwiej znaleźć obuwie, które wejdzie na bandaż.

Tu zawsze pewnikiem są buty na rzepy bez żadnych przeszyć od góry.

 1. Moje dziecko zaczęło chodzić, ale w bandażach robi mu się taka kołyska. Przez gruby bandaż tak jakby mogło tylko stanąć albo na palcach albo na pięcie, przez co stopa się kołysze. Czy to normalne? I czy nie zaburzy jego chodu ?

Jest to normalne na początku. Przy małych dzieciach często pojawia się taka kołyska. Nie należy się tego bać. Stopa jest jeszcze mała i dlatego się tak zachowuje.

W żadne sposób nie zaburza to chodu. Kiedy stopa podrośnie kołyska samoistnie zniknie.

 1. Od bandaża zaczęły nam się robić odparzenia i otarcia. Co z tym zrobić ? Czy to normalne ?

Oczywiście takie sytuacje mogą się zdarzyć. Upały, pot często powodują takie sytuacje nawet i bez bandaży. Dla każdego co innego lepiej się sprawdzi.

W miejscu zmian najlepiej podłożyć wacik pod bandaż. Niektórym rodzicom sprawdza się też maść na odparzenia typu Linomag.

Jeśli nic z powyższych nie zdaje egzaminu, warto, aby fizjoterapeuta prowadzący sprawdził jeszcze poprawność zakładanych przez nas bandaży.

Jeśli wszystko jest w porządku, a nadal nie ma poprawy, można zrobić przerwę od bandażowania, aby zmiany mogły się wygoić.

Ważne jest jednak w takich sytuacjach sprawdzenie przez prowadzącego fizjoterapeutę, czy bandaż nie jest zbyt mocno zwijany, gdyż to może być powodem odparzeń.

 1. Jedziemy z dzieckiem na wakacje. Jak poradzić sobie z bandażem na plaży i ewentualnymi otarciami od piachu ?

Jeśli dziecko jest malutkie i jeszcze nie chodzi nie ma potrzeby wprowadzać, żadnych zmian. Natomiast jeśli upały są nie do zniesienia, można dziecku na trochę zdjąć bandaże.

Jak dziecko zaczyna już chodzić, można zrobić mu niedługie przerwy od bandaży. Zabawa na plaży bardzo dobrze wpływa na pracę stóp.

Kiedy pojawią się otarcia od piachu najlepiej stosować to co najlepiej Wam się sprawdza w takiej sytuacji: osuszanie/maść/waciki.

 1. Dzieci na boso często próbują różnych powierzchni. Bieganie na trawie, kąpiele w basenie, bieganie po piasku/ ćwiczenia sensoryczne. Czy mam dziecku tego odmówić ?

To nie jest tak, że musimy dzieciom odmawiać tego typu zabawy. Kiedy nasze dziecko  już w tym wieku, że może doświadczać tego typu bliskości z naturą, to nie obieramy mu tego.

Różne powierzchnie to również cenne ćwiczenia dla stóp. Wszystko musi być z umiarem.

Dlatego jeśli w ciągu dnia dziecko będzie 1;2h bez bandaża, a w zamian tego zapewnimy mu inną aktywność dla stóp to też super 🙂

 1. Nie mam pewności, czy ćwiczenia, które zostały nam zalecone są dobrze przez nas wykonywane. Czy mogę zrobić dziecku krzywdę? Co zrobić, żeby nabrać pewności ?

Przy każdej czynności można zrobić dziecku krzywdę, nie tylko przy terapii.

Nasze poczucie pewności zależy jaki kontakt mamy z fizjoterapeutą prowadzącym. Zaufanie do specjalisty jest niezwykle ważne.

Warto, aby po zamknięciu drzwi od gabinetu kontakt się również nie zamykał. Proście fizjoterapeutę o kontrolę. Kontaktujcie się nawet zdalnie, technologia nam sprzyja w tej sprawie. Dopytujcie, sprawdzajcie, nagrywajcie zalecane ćwiczenia podczas wizyty u fizjoterapeuty. Wasze nagrania będą cenne w nauce. Wierzymy w Was! Wy też możecie !

 1. Jak często należy wymieniać bandaż na nowy?

Średnio jest to około 3 tyg. Jednakże nie jest to sztywna zasada. Każde dziecko zużywa bandaż w innym tempie. Dużo zależy od tego jak jest on traktowany.

Czy dziecko samo no nie ściąga a tym samym czy go nie rozciąga. Warto już po tygodniu sprawdzać jego elastyczność. Należy również zwrócić uwagę na higienę.

W okresie upałów kiedy stopa się poci należy częściej zmieniać bandaż. Z tytułu potu sztywnieje i nie spełnia swojej funkcji jak należy.

 1. Czy nowy bandaż można od razu zakładać na stopę? Czy należy go zwinąć jeszcze raz ?

Bandaże stosowane w terapii 3D są wybrane przez samą autorkę metody, jednak nie są specjalnie do tej terapii stworzone, więc nie są zwinięte tak jak potrzebujemy.

Dlatego zawsze należy bandaż ponownie zwinąć przed założeniem na stopy.

14. Bandażujemy stopy już jakiś czas, ale nie ma efektu.

Jeśli stopy są tylko bandażowane, to faktycznie, nie będzie efektu.

Należy udać się do specjalisty, który jest odpowiednio przeszkolony i faktycznie będzie stosował terapię 3D, a nie samo bandażowanie.

Bandażowanie jest utrwaleniem ćwiczeń, utrzymuje efekt, który wypracowujemy.

Kiedy wybieramy się do specjalisty sprawdźmy najpierw czy jest po kursie z trójpłaszczyznowej terapii manualnej.

Ważne jest to czy fizjoterapeuta został przeszkolony przez:

 • samą autorkę metody Barbary Z-H;
 • certyfikowana instruktor mgr Katarzyna Hrynyszyn
 • certyfikowana instruktor mgr Sylwia Lizak, lub;
 • certyfikowana instruktor Cornelia Gondosch- Weinhold

15.Terapię stosujemy już długo. Robimy wszystko wg zaleceń fizjoterapeuty. Systematycznie ćwiczymy i bandażujemy, a efektów nadal brak.

Może terapia nie jest dla wszystkich ?

Oczywiście, że terapia może nie być dla wszystkich, nie każdy czuję się na siłach , żeby ją prowadzić.

Jednak kiedy fizjoterapeuta uznał, że stopy da się wyprowadzić, to warto dać temu szansę.

Ważne , żeby terapeuta potrafił podać mniej więcej w jakich widełkach czasowych, jakie będą efekty terapii, byśmy mogli to później zweryfikować, czy podążamy zgodnie z planem.

Ważne by stopniowo widzieć postępy.

Jeśli jednak tak się nie dzieje, prosimy o kontakt z nami 🙂

 1. Moje dziecko cały czas protestuje podczas ćwiczeń. Jakieś sposoby? Patenty, które się sprawdzają ?

Niestety nie ma sposobów na wszystkie dzieci. Każde z nich jest inne i dla każdego sprawdzi się co innego. Na pewno każda mama ma swój sposób.

Warto, aby w pobliżu były ulubione zabawki. Często bardzo pomagają te znienawidzone przez rodziców : grające i świecące.

Czasem kontrowersyjny przez niektórych szum suszarki, który na większość dzieci działa uspakajająco. Różnego rodzaju miseczki z łyżką które będą wywoływać hałas 😀

Niektórzy rodzice śpiewają, lub robią wyliczanki 🙂. Jeśli jest taka możliwość, warto zaangażować drugiego rodzica/dziadków/rodzeństwo, aby zabawiali maluszka.

Liczmy, że wyobraźnia rodziców jest wielka i każdy znajdzie coś na swoje dziecko.

  Jeśli nie, zapraszamy na grupę wsparcia na fb

Na pewno razem znajdziemy jakiś sposób 🙂